Fornem indsats i træningskamp

Af Jesper Tinggaard

Skovbakkens 2.division der i øjeblikket er på træningslejr i Tyrkiet, spillede tirsdag eftermiddag den første træningskamp på turen.

Det suveræne tophold fra den næstebedste rumænske række, Gloria Blistrata var modstanderen, og de blå-gule leverede en flot og disiplineret indsats overfor det proffesionelle mandskab bestående udelukkende af kontraktspillere.

Trods stor respekt fra Skovbakkens side overfor det Rumænske mandskab, gik spillerne dog friskt til opgaven på den udemærkede græsbane i Belek. Skovbakken var ganske godt med gennem hele kampen, som dog var noget chancefattig. Gloria bringer sig foran med 1-0 efter en god halv time, men forinden da har Skovbakken også haft deres chancer til et føringsmål, anført af Nicki Steffensen, Paulo Maciel og Rasmus Breiner der alle havde chancer på den store og meget velspillende, Rumænske keeper som i flg. vores oplysninger skulle være 2.valget til deres landshold.

Regnen kom som mandskaberne gik til pause med Rumænsk 1-0 føring, og når det regner i det tyrkiske, så regner det! Der blev gennem et kvarters tid virkelig åbnet for sluserne og det blæste ligeledes kraftigt op, så udover at være bagud, skulle Skovbakken nu også kæmpe med stormende blæst og voldsomt regnvejr. Uvejret var dog ikke noget som generede de blå-gule, for efter 57.min spil bragte store Christian Roost balance i regnskabet på et flot hovedstød efter et præcist indlæg fra Mads Post.

Som før nævnt var der ikke et utal af chancer i kampen, men både Gloria og Skovbakken havde dog mulighederne for at hive en sejr i land. Rumænerne var nok tættest på da de havde et par yderst nærgående forsøg i en hektisk slutfase. Dog skal det siges at Rasmus  Breiner havde en kæmpe chance, ligesom også Paulo Maciel forsøgt sig.

Alt i alt en opløftende indsats mod en svær modstander hvor Skovbakken blev matchet meget fint på alle områder. Derfor var cheftræner Claus Nørgaard da også ganske godt tilfreds efter kampen.

- Jeg synes vi leverer en rigtig god præstation i dag i en fin træningskamp på et højt niveau. Vi har kun været igang med træningen i en lille måned, men jeg synes vi bygger på hele tiden og kan se de fremskridt hele vejen rundt som vi forventer. Vi får langsomt bygget flere og flere af de ting på vi arbejder med i trænerteamet, og spillerne byder godt ind i forhold til at arbejde med vores koncept. De skal have stor ros for dagens indsats, hvor vi arbejder stenhårdt i 90 minutter og yder en disiplineret indsats. sluttede cheftræneren.

Onsdag står programmet så på to træningspas, og lidt social hygge med Champions League fodbold. Næste træningskamp spilles fredag. Skovbakken vender hjem fra træningslejren på søndag.

Tilbage